Kruciáta oslobodenia človeka

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je piatok 29. marec 2024 , meniny má Miroslav , zajtra bude mať meniny Vieroslava. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


Závislosti

Prchavé látky a rozpúšťadlá
(solvenciá)
Všeobecná charakteristika:
Organické rozpúšťadlá, alebo odborne solvenciá, patria aj podľa toxikomanov, vyznávajúcich iné drogy, do skutočného narkomanského suterénu. Vdychovanie pár pochádzajúcich z výrobkov tohto druhu sa stalo populárnym už v 60. rokoch. Priekopníkmi boli čuchači v USA a niektorých štátoch Južnej Ameriky (napr. v Brazílii). V našich končinách sa prvé benzínom či toluénom "naparfémované" postavy s neodmysliteľnou handričkou na nose objavili počiatkom 70. rokov a ich obľúbená činnosť vošla do dejín pod názvom „fetovanie“.
Solvenciá sú v podstate núdzovou substitučnou drogou, ktorá narkomanovi nahrádza iné, ťažko dostupné drogy. Tento druh závislosti je prakticky nevykynožiteľný, pretože väčšina používaných prípravkov sa predáva voľne v obchodnej sieti.
Najčastejšie používané rozpúšťadlá:
čisté koncentrované rozpúšťadlá organických látok – toluén, benzén, xylén, trichloretylén, acetón, éter či benzín. V časoch núdze poslúžia prípravky s nižším obsahom účinných látok, napr. rozpúšťadlá, riedidlá, čistiace prostriedky pre domácnosť, laky na nechty, lepidlá na gumu či PVC, rôzne acetónové farby a laky, leštidlá dlážok, prípravky na čistenie šiat a obuvi. Väzni sa musia uspokojiť s menej kvalitnými náhradami, ako sú napr. výpary z krémov na obuv. Zriedkavejšie sa zneužívajú plynné látky, a to konkrétne hnacie plyny rôznych aerosolových sprejov (freóny).
Pôvod:
Bežne dostupné v predaji.
Spôsoby užívania:
Všetky prchavé látky typu organických rozpúšťadiel toxikomani inhalujú buď priamo z obalu výrobku - z plechovice či fľaše, igelitového vrecka, alebo si prikladajú navlhčený kúsok látky priamo k ústam a nosu. Aby okolie necítilo pach výparov, čo hrozí najmä v uzatvorených priestoroch, ukrývajú nádobu s prchavou látkou pod prikrývku, deku alebo vankúš. V takomto prípade koncentrácia molekúl prchavej látky veľmi rýchlo a nebezpečne narastá. Ešte nebezpečnejšou je situácia, keď si feťák obalí hlavu alebo často aj celú hornú časť tela igelitovým vrecom, vloží doň handričku s rozpúšťadlom a dole vrece utesní. Pred samotným fetovaním sa polotekuté, menej prchavé látky občas zohrievajú, čím sa zvyšuje únik pár. Aerosoly sa zvyčajne nastriekajú na nejakú handričku, ktorá sa prikladá k nosu a k ústam.
Príznaky po použití:
Na začiatku intoxikácie sa pri vdychovaní koncentrovaného preparátu už v priebehu niekoľkých minút zvyčajne dostaví eufória. Môže ju sprevádzať mierny závrat a pocit ľahkosti. Nižší stupeň intoxikácie by sa dal prirovnať k stavu miernej opitosti. Charakteristické je hučanie a zvonenie v ušiach, nechýbajú pseudohalucinácie až halucinácie. Toxikoman získava pocit, že inhalovaná látka má odrazu iný pachový odtieň. Taktiež sa uvoľňujú morálne zábrany a libido krátkodobo stúpa. Pri ťažkej forme intoxikácie dochádza k nápadnému rozšíreniu zreníc, toxikoman je precitlivený na svetlo, trpí nauzeou až zvracaním. So stupňovaním účinku drogy sa srdcový rytmus stáva nepravidelným, oči zachváti slzenie, z nosa vyteká vodnatý sekrét a postihnutý postupne upadá do hlbokého, až 12-hodinového spánku. Na vrchole intoxikácie sa môže vyskytnúť agresivita voči iným osobám, ktoré konzumenta, napr. spiaceho v kríkoch, náhodne vyrušia. Inokedy môže dôjsť k sebapoškodeniam, prípadne rovno k samovražde. Nie je výnimočné, že toxikoman na vrchole akútnej intoxikácie dovtedy inhalovanú tekutú látku jednoducho vypije. Ak to prežije, môže hovoriť skutočne o šťastí.
Vedľajšie účinky a riziká:
Veľkým nebezpečenstvom čuchačov je syndróm náhleho úmrtia („sudden sniffing death“). K smrti môže dôjsť u citlivých ľudí už po jedinom alebo niekoľkých vdychoch prchavej látky! Nezanedbateľným je aj karcinogénny vplyv solvencií na organizmus feťáka.
Závislosť:
Veľmi rýchlo sa vyvíja fyzická závislosť.
Foto:
čuchanie pomocou handričky sfetovaný
čuchanie pomocou handričky sfetovaný
v izbe čuchača prchavých látok často fetujú aj deti
v izbe čuchača prchavých látok často fetujú aj deti
Príbeh:
...
K fetovaniu som sa dostal, ako napokon tisícky mojich rovesníkov, vďaka „beatlemánii“. Moje dobrodružstvá sa začali naivným, úprimným, až zaslepeným obdivom k hippies. Chcel som byť totiž navlas podobný Johnovi Lennonovi či Mickovi Jaggerovi. A do kompletu nepatrili len dlhé vlasy, tričko a texasky, ale aj drogy. U nás síce tvrdé drogy dostupné neboli, prchavé látky a tabletky však áno. V šesťdesiatom ôsmom a šesťdesiatom deviatom roku vznikali v centre Bratislavy súkromné diskotékové kluby, mládež sa grupovala v pivniciach. Fetovalo sa všetko dostupné. Vyhľadával som knihy o slávnych umelcoch, ktorí podľahli drogám, časopisy s článkami o narkománii a fetovaní. Potreboval som návody, chcel som vedieť, ako sa to robí, čo na to treba. Dozvedel som sa z nich dosť. A našiel som si aj skúsenejšieho kamaráta. Otec robil v tlačiarni, nemali sme problém dostať sa k prchavým látkam. A ja som s nimi liezol nielen do pivníc, klubov, ale až domov. Do kuchyne! Po večeroch, keď už naši spali, maľoval som a fetoval. Ak ma mama našla občas v smrade, vyhovoril som sa na farby. Nevedomosť a neinformovanosť väčšiny dospelých je v tomto prípade zarážajúca. Majú pred sebou nafetovaného chalana – s vypleštenými očami, zasmradeného – a oni mu naletia na rozprávky o farbách, robote s benzínom... A keď prídu na to, čo je vo veci, myslia si, že všetko vyrieši poriadny výprask alebo nadávky. Dosiahol som teda, čo som chcel. Podobal som sa svojim veľkým vzorom. Naozaj ma vtedy nenapadlo, že robím niečo zlé, že si škodím, že budem závislý...

späť

prehľad - mapa sekcie

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign