Kruciáta oslobodenia človeka

Počúvajte
Rádio Mária

Dnes je piatok 19. apríl 2024 , meniny má Jela , zajtra bude mať meniny Marcel. Blahoželáme!

LITURGICKÝ KALENDÁR:
Liturgické čítania na dnes


Závislosti

Nikotín
Všeobecná charakteristika:
Rastlina tabak obsahuje nikotín, ktorý patrí medzi známe jedy. Čistý nikotín je silne toxická látka, ktorú izolovali v laboratóriu z listov tabaku. V priebehu niekoľkých minút pôsobí smrteľne. Cigaretový dym sa skladá aj z monoxidu uhlíka, ktorý bráni prístupu kyslíka do pľúc. Ďalšou zložkou je decht v mimoriadne nebezpečnej chemickej väzbe. Ten má na svedomí riziko ochorenia na rakovinu. V modravom dyme sa ďalej nachádza amoniak (prítomný aj v bieliacich prostriedkoch a čistiacich prostriedkoch na WC), smrteľný kyanid a fenol. Jedným potiahnutím z cigarety inhalujeme vyše 3 000 rôznych chemických látok!
Slangové názvy:
cigo, žváro
Chemické zloženie:
Nikotín je alkaloid (zásaditá látka rastlinného pôvodu vyznačujúca sa silným účinkom na ľudský organizmus) pochádzajúci z tabakového listu. Jeho štruktúra je podobná mozgovému neurotransmiteru (neurotransmiter = látka prenášajúca vzruchy v tkanive nervového systému) nazývanému acetylcholín. Práve táto podobnosť s neurotransmitermi je príčinou vzniku závislosti od nikotínu.
Pôvod:
Listy tabaku sa fajčia už stáročia. Objavili ich vraj Indiáni. Anglický moreplave Sir Walter Raleigh ich priniesol koncom 16. storočia z novoobjaveného kontinentu Ameriky do Európy, kde sa rastlina rýchlo udomácnila.
Spôsoby užívania:
Fajčenie, šňupanie, žuvanie.
Príznaky po použití:
Nikotín stimuluje nervový systém, avšak jeho silný a toxický účinok na organizmus môže viesť k vážnej intoxikácii.Vyvoláva zvýšenie krvného tlaku a zrýchľuje pulz, uvoľňuje adrenalín a znižuje chuť do jedla. Pri zvýšenej konzumácii dochádza k nevoľnosti alebo zvracaniu, čo môže v dôsledku zastavenia dýchania viesť až k smrti. Abstinenčné príznaky sa prejavujú vo forme podráždenia, bolestí hlavy a stavov úzkosti, ktoré môžu viesť k depresiám.
Príznaky po dlhodobom užívaní:
Nikotín vyvoláva rakovinu, predovšetkým rakovinu pľúc. Po stanovení diagnózy má väčšina postihnutých pred sebou už len pol roka života. Nikotín má na svedomí aj závažné ochorenia srdca a krvného obehu. Zabíja viac ľudí než akákoľvek iná droga, pravdepodobne viac ako všetky ostatné drogy dokopy. Okrem toho pôsobí aj na pohlavné hormóny a vedie k dlhodobej neplodnosti. U mladých mužov spôsobuje poruchy erekcie.
Fajčiari pod vyplyvom tohto jedu predčasne starnú, najviac trpí ich pleť, ktorá zošedne a zvráskavie. Fajčenie má napokon aj neškodnejšie, ale zato veľmi nepríjemné sprievodné príznaky, ktoré obťažujú okolitý svet. Fajčiari smrdia – to treba povedať otvorene. Ich dych odporne páchne. Kto pobozká fajčiara, akoby pobozkal popolník.
Ďalšie „príťažlivé“ vlastnosti, ktoré treba spomenúť je potreba ráno vykašliavať hlien a „chuť“ odpľúvať. Ich chuťové poháriky už tiež nefungujú tak, ako by mali – fajčiari strácajú pocit chuti.
Riešenie problému fajčenia sťažuje fakt, že sa jeho následky prejavia na organizme až po rokoch, niekedy nechajú na seba čakať aj 20 rokov a potom sa už oficiálne nedávajú do súvislosti s užívaním tabaku.
Závislosť:
F 17 Pôsobením na dopamínové receptory nikotín vytvára silnú závislosť, preto ho považujeme za drogu podobnú heroínu alebo kokaínu. Nikotín vedie pomerne rýchlo k telesnej a psychickej závislosti. Má vyšší potenciál závislosti ako obávaný heroín. K závislosti vedie už samotný rituál fajčenia, pretože spĺňa viacero funkcií – okrem iného aj tie, že má človej stále niečo v ruke, pôsobí svetáckym dojmom, necíti sa tak sám a navyše si myslí, že je oveľa atraktívnejší.
Foto:
prvé kontakty s drogou sú už v detstve rakovina tvárovej časti fajčiara
prvé kontakty s drogou sú už v detstve rakovina tvárovej časti fajčiara
nebezpečný je nikotín pre mladé ženy porovnanie pľúc a srdca fajčiara (vľavo) a nefajčiara (vpravo)
nebezpečný je nikotín pre mladé ženy porovnanie pľúc a srdca fajčiara (vľavo) a nefajčiara (vpravo)
Príbeh:
...
Začala som fajčiť, keď som bola na strednej škole. Bolo zvykom, že počas prestávok všetci fajčili, takže aj ja som siahla po cigarete. Ako fajčiarka som v podstate prešla všetkými možnými fázami: návyk, fajčenie v skupine, fajčenie v spoločnosti, skoncovanie kvôli dieťaťu, potom opätovné impulzívne siahnutie po cigarete. Pokúsila som sa niekoľkokrát skoncovať s týmto zlozvykom, takže viem, aké zložité to je. Nakoniec sa mi to podarilo. Vedome som dosiahla rozhodnutie, že fajčenie je hlúpe a že mi je k ničomu. Navyše som sa cítila pokrytecky, keď som viedla zdravotné programy a zároveň som fajčila. Myslím si, že to, že som vedela tak veľa o škodlivých účinkoch fajčenia na zdravie, prispelo k môjmu rozhodnutiu rozlúčiť sa s cigaretami. Teraz je ťažké si predstaviť sama seba, ako si zapaľujem cigaretu. Fajčenie proste nie je v móde. ...

Potrebujete pomoc, aby ste prestali fajčiť?
Program HELP (POMOC) poskytuje špeciálnu kategóriu „trénovania“, ktorá je zameraná na pomoc všetkým tým, ktorí chcú prestať fajčiť. Pomocou jednoduchého registračného procesu dostáva užívateľ internetu 25 podporných elektronických správ od „trénerov programu HELP (POMOC)“ po dobu dvoch mesiacov. „Tréningový program HELP (POMOC)“ chce byť spojencom v procese prekonania tabakového návyku. Každá elektronická správa poskytne radu a osobnú informáciu, čím pomôže užívateľovi internetu prestať s fajčením. „Tréningový program HELP (POMOC)“ je efektívnou, zábavnou a užívateľsky príjemnou pomôckou, ktorá pomáha mladým ľuďom prestať fajčiť.



späť

prehľad - mapa sekcie

Mediahost.sk - webhosting, registrácia domén, webdesign